Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaGündemDüzce'de görme engelli eşine böbreğini verdi

Düzce’de görme engelli eşine böbreğini verdi

Yaşanan üzücü olaylarla aile ve sevgi kavramlarının sorgulandığı şu dönemlerde, gerçek anlamda “aile” ve “sevgili” olmanın değerini bize tekrardan hatırlatan güzel örnekler de var.

GÖREN GÖZÜ OLAN EŞİ, BÖBREĞİNİ VERDİ

Düzcde’nin Kaynaşlı ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki görme engelli Özgür Özdemir, 12 yıl önce annesi aracılığıyla tanıştığı Arife Özdemir ile evlendi.

Eşinin verdiği destekle karanlık dünyası aydınlanan Özdemir, 6 yıl önce de böbrek rahatsızlığının ilerlemesi üzerine karısının bağışladığı organla yaşama bağlandı.

ALDIĞI EĞİTİMLE TELEFON OPERATÖRÜ OLDU

Bir çocuk babası Özdemir, sağlığına kavuşur kavuşmaz aldığı eğitimlerin ve katıldığı kursların ardından Kaynaşlı Devlet Hastanesine telefon operatörü olarak işe başlayarak sosyal hayata dahil oldu.

“ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRDİM”

44 yaşındaki Özgür Özdemir, doğuştan görme kaybı olduğunu, 16 yıl önce geçirdiği ameliyat sonrası ise görme yetisini tamamen kaybettiğini söyledi.

Özdemir, uzun yıllardır böbrek rahatsızlığıyla da mücadele ettiğini anlatarak, “Sol böbreğim iltihaba bağlı çürüme yaşadı ve 5 yaşımdayken böbreğim alındı. O şekilde hayatımı devam ettirdim. Daha sonra tekrar sıkıntı yaşamaya başladım ve tahlillerim çıktı, diyalize girmem gerektiği söylendi. Diyalize girdim. Çok zor günler geçirdim.” diye konuştu.

Eşiyle evlendikten sonra karanlık dünyasının aydınlandığını dile getiren Özdemir, “Böbrek rahatsızlığım ortaya çıkınca eşimle bunun araştırmasını yaptık. Bursa Uludağ Üniversitesine gittik kadavra için. Benim tek böbreğim olduğu için eşimden nakil almak istemedim, ilerde benim çektiğim sıkıntıları yaşamasın diye.” dedi.

“ÇOK ŞÜKÜR BİR SIKINTIMIZ KALMADI”

Özdemir, sonraki süreçte durumunun kötüleşmesi üzerine eşinin böbreğinin uygun olması sonucu nakil kararı alındığını anlatarak, “2015 yılının aralık ayında nakil olduk. 6 sene bitti, Allah’a çok şükür bir sıkıntımız kalmadı.” ifadesini kullandı.

Engelli bireylere sosyal hayata katılma çağrısında bulunan Özdemir, toplumda da bu kişilere yönelik farkındalığın artırılması gerektiğini vurguladı.

“ENGEL VÜCUTTA DEĞİL, BEYİNDEDİR”

Arife Özdemir de 12 yıldır eşiyle birlikte hayat mücadelesi verdiklerini belirterek, “Engel hiçbir zaman vücutta değildir, insanın beynindedir. Gözde veya vücudun herhangi bir yerinde olan engel, benim için engel değildir.” dedi.

“EŞİMİ İKNA ETMEK İÇİN ÇOK ÇABALADIM”

Eşine böbreğini vermek istediğinde olumsuz yanıt almasına rağmen kararından vazgeçmediğini dile getiren Özdemir, “İki ay boyunca çok çaba gösterdim Özgür’ü ikna etmek için. Bir şekilde Ankara’ya götürdüm, doktorun yanında da söyledim böbreğimi vermek istiyorum diye. Eşim itiraz etti, ben de ona istemezse eve kendisi döneceğini söyledim.” diye konuştu.

Özdemir, sonrasında eşinin kabul etmesi ve doku uyumunun sağlanması üzerine böbrek naklinin gerçekleştiğini anlatarak, eşine böbreğine bağışlamaktan mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here