Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaEğitimEnkazın Altındaki Otizmli Çocukları Kurtarın!

Enkazın Altındaki Otizmli Çocukları Kurtarın!

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Damga’ya konuşan Samyeli Engelsiz Yaşam ve Eğitim Derneği Başkanı Bahattin Demir, otizmli bireylerin saderce yüzde 10’unun eğitim alabnildiğini belirterek, “Otizmli çocuklar bir enkazın altında kurtarılmayı bekliyor. Otizmli çocukları enkazın altından kurtarmak bütün aileyi enkazın altında kurtarmak gibidir ve hayati önem arz etmektedir” dedi.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü sebebiyle Damga Gazetesi’ne konuşan Samyeli Engelsiz Yaşam ve Eğitim Derneği Başkanı Bahattin Demir, otizmin sosyal etkileşim ve iletişimde belirgin bozuklukların, gecikmelerin bulunduğu, bununla birlikte tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan davranış, bilgi ve etkinliklerin olduğu nöropsikiyatrik bir hastalık olarak tanımlandığını aktardı.
Otizmli çocukların ailelerinin devletten destek beklediğini ifade eden Demir, “Otizmin tedavisi eğitim ile mümkün ancak Türkiye’de eğitim çağında 434 bin otizmli bireyden sadece yüzde 10’u eğitime erişebiliyor. Bu özel çocuklara sahip aileler devletten yetersiz destek gördükleri için çocuklarını kurtaramıyor” açıklamasını yaptı.

Entegre olamıyorlar

“Bir deprem düşünün çocuktan aileye tüm bireyleri bir çıkmaza sokan. Anneler enkazın başında enkaz altındaki çocuklarının kurtarılmasını bekliyorlar” diyen Demir, “Otizmli çocuklar bir enkazın  altında kurtarılmayı bekliyor. Gerek aile gerekse Rehabilitasyon ve özel eğitim kurumları büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürüyorlar. Fakat takdir edersiniz ki yeteri kadar zaman ve donanım olmadığında işler yolunda gitmez. İşte tam da bu sebeple özel çocuklarımız yaşama tam entegre olamıyor. Aniden beklenmeyen bir deprem olduğunda çalışan AFAD’ın personelinin elindeki ekipman nasıl yetersiz kalıyor ise bizimde özel eğitimde zaman ve argümanlarımız eksik kalıyor” diye konuştu.

Aileler çaresiz!

Çocuklarda otizm tanısının iki yıl ile üç yıl arasında konulabilfiğini dile getiren Demir, “Normal hayata entegre olabilmelerinin tek yolu erken müdahale, erken tanı, erken eğitim almaları ve yoğunlaştırılmış bir eğitim planı ile topluma entegre olabilirler. Otizmli çocukları enkazın altından kurtarmak bütün aileyi enkazın altında kurtarmak gibidir ve hayati önem arz etmektedir. Hayati önem dememdeki sebep otizm tedavi edilmediği sürece birçok aile ne yazık ki bu durum karşısında çaresiz kaldığı için aile içerisinde bir travma yaşanmaktadır. Binlerce otizmli çocuğun anne babası boşanmış olup anne ya da baba çocuklarla baş başa hayat mücadelesi vermektedir” dedi.

Hangi vicdan dayanır

Otizm eylem planının acilen devreye sokulması gerektiğine dikkat çeken Bahattin Demir, “22. yüzyıldayız devlet artık bu duruma müdahale etmeli annelerin feryadını duymalı. Anneler; mal, mülk, para, pul, şan veya şöhret istemiyorlar. Sadece evlatlarının gözünün önünde kafasını duvarlara vurmasını büyük bir ızdırap acı ile seyretmek zorunda kalmaktan kurtulmak istiyorlar.
Sinan Pendik Bakım Evi’nden bir örnek vereyim size. Orada belki işkenceye maruz kaldı. Belki de kendine birçok kez zarar verdi. Sorarım size hangi ana yüreği buna dayanır, hangi vicdan buna sessiz kalabilir? Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve bürokratlara sesleniyorum. Artık yeter otizmli çocuklarımıza sahip çıkma vakti geldi geçiyor. Yaşı 10 yaş üstüne çıkan çocukları belki kurtarma şansımız yok ama yeni tanılanan ve tanı alacak olan otizmli çocukların geleceği için otizm eylem planı devreye konulmalı ve otizmli ve diğer yetersizlik gruplarının geleceği teminat altına alınmalı” çağrısını yaptı.

otizm günü
Yeniden masaya yatırılsın

Otizmli çıcukların eğitiminden de bahseden Demir, “Örgün eğitime devam eden çocuklarımız bile tam gün eğitim ve zorunlu eğitim alıyorken yetersizlik grubunda olan özel gereksinimli bireyler ayda yok denecek kadar az oranda eğitim almaktadır. Bu eğitim için her hangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bende buradan tüm yetkililere sesleniyorum yaş sınırı koymadığınız çocuklara yaş sınırı ve eğitim modelini sistemini gelin yeniden masaya yatıralım ve her yaşta ki çocuğa göre farklı farklı bir eğitim modeli belirleyelim çocukların yarınlarını teminat altına alınacak şekilde olmak kaydıyla” dedi.

otizm günü

EĞİTİMDE UYGUN FORMAT BELİRLENMELİ

Özel eğitim programının işinin ehli olan profesörlerle yeniden ele alınması gerektiğini söyleyen Bahattin Demir, “Uygun format acil olarak belirlenmelidir. Çünkü yaşadığı sürece eğitim alacak olan bireyin her ay yoğun eğitim alarak daha kısa veya orta vadede normal hayata entegre olma şansı daha yüksek uzun vadeli bir eğitim programı özel bireylerin hayatını ve ailelerinin hayatını kurtarmaya yetmiyor. İvedilikle erken müdahale, erken eğitim, yoğunlaştırılmış eğitim modeli oluşturulmalı ve çocuklarımız enkaz altında kurtarılmalıdır. Buradan tekrar ediyorum otizmli çocukları enkaz altında kurtarmak sosyal bir devletin yegane görevidir” diye konuştu.
 

 

BUNLARA GÖZ ATMADAN GEÇMEYİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here